Finasterid och träning

Fråga

Hej dr Leijonwall. Jag har börjat med finasterid (5mg/dag) sedan tre månader emot en förstorad prostata (58år). Jag tränar regelbundet sedan många år (gå,jogga, styreketräning, crosstrainer). Sista tiden har jag märkt att jag inte orkar lika mycket och har mer ont i leder. Kan medicinen göra så man blir skörare? Har läst att den hämmar testosteron, och kan det göra att kroppen blir alltså skörare?

Svar

Finasterid är en substans som hämmar testosteronproduktionen genom att hämma ett enzym som omvandlar testosteron till dess mer verksamma form dihydrotestosteron (DHT). Förstorad prostatavävnad är beroende av DHT för funktion och tillväxt, och hämmas således av finasterid. Vanliga biverkningar är minskad sexuell lust/impotens. Minskad mängd aktivt testosteron kan förmodligen ge ökat behov av återhämtning efter fysisk aktivitet.


Det finns alternativ till finasterid som inte har samma biverkningsprofil, t ex alfuzosin, varför man kan diskutera saken med sin behandlande läkare. 

Ställ en fråga